Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w firmach produkcyjnych i dystrybucyjnych jest technologia radiowej identyfikacji RFID. Zastosowanie RFID pozwala na automatyczne zarządzanie przepływem produktów oraz jednostek logistycznych oznaczonych tagami RFID. Informacja o tym co wychodzi lub wchodzi na magazyn jest odczytywana z oznakowanych obiektów.
To duże ułatwienie dla przedsiębiorców, które staje się coraz bardziej dostępne kosztowo i popularne w Polsce – mówi Cezary Zajączkowski dyrektor ds. IT w spółce ELSE
Przy użyciu kodowania RFID odczyt i zapis odbywa się bezdotykowo, dzięki czemu nie jest konieczna realizacja bardziej czasochłonnego procesu ręcznego czytania kodów kreskowych. RFID daje też możliwość jednoczesnego przeczytania wielu etykiet.
W odróżnieniu od zwykłych kodów, dane w tagu RFID można w dowolnym momencie zmienić uzupełniając je o dodatkowe informacje. Należy pamiętać również o tym, ze tag RFID to tag wielokrotnego użytku, który może działać wraz z kodami kreskowymi.
Wprowadzenie do magazynu kodowania RFID wraz z odpowiednim systemem zarządzającym procesami magazynowymi to wprost szybsza realizacja zamówień przynajmniej o 10%, a także inwentaryzacja szybsza o ponad połowę.
RFID może przynieść realne korzyści wszędzie tam gdzie:
- nie jest możliwy dostęp do kodu kreskowego w celu jego odczytania,
- wymagane jest ograniczenie czasu i wkładu pracy przy odczycie informacji o produkcie,
- wydzielenie produktu jest trudne do uzyskania (np. konieczna jest rozbiórka palety lub innej jednostki logistycznej),
- konieczne jest przechowywanie informacji na produkcie, a nie w bazie danych.
Jak działa RFID
Technologia RFID wykorzystuje sygnały radiowe niskiej mocy do bezprzewodowej wymiany danych pomiędzy transponderem (etykietą RFID) a dekoderem/interrogatorem (czytnikiem). Czytniki RFID mogą jednocześnie czytać i przetwarzać nawet setki etykiet znajdujących się w ich zasięgu.
RFID jest nowoczesną technologią, która niesie ze sobą szybko odczuwalne korzyści finansowe i biznesowe. Biorąc pod uwagę fakt, że etykiety RFID są wielokrotnego użytku , nie wymagają bezpośredniego kontaktu z czytnikiem, w wielu przypadkach będą zatem nawet tańsze niż technologia kodów kreskowych, ponieważ ograniczony zostanie nakład pracy i zużycia materiałów wykorzystanych do oznakowania.
Korzyści z zastosowania RFID należy zatem rozpatrywać długofalowo mając również na uwadze uzyskanie istotnej przewagi konkurencyjnej na trudnym obecnie rynku.